IDEC RH3B-ULAC120V 120 VAC Coil, 3 Poles 3PDT, 50/60 HZ, Blade Terminal, Compact Power Relay, Industrial 10 AMP GP Relay, RH Series, with LED Indicator
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
120 VAC COIL, 3 POLES 3PDT, 50/60 HZ, BLADE TERMINAL, COMPACT POWER RELAY, INDUSTRIAL 10 AMP GP RELAY, RH SERIES, WITH LED INDICATOR; Part Number: RH3B-ULAC120V; Category: Panel Accessories; Subcategory: Relay/Socket; Dash: ; Coil Voltage: 120 VAC COIL, 50/60 HZ; No of Poles: 3 POLES 3PDT; Terminal Style: BLADE TERMINAL; Style: WITH LED INDICATOR
  • 120 VAC COIL
  • 3 POLES 3PDT
  • 50/60 HZ
  • BLADE TERMINAL
  • COMPACT POWER RELAY
UPC 013227199693
Model RH3B-ULAC120V
Wattage 14.4 watts
Brand Name Idec
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.11 Pounds
Part Number RH3B-ULAC120V
Coil Voltage 120 Volts
Contact Type 3pdt
Manufacturer IDEC
Mounting Type Plug In Mount
Connector Type Blade Terminal
Current Rating 10 Amps
Operation Mode Automatic
Coil Resistance 10 Ohms